Praca w komisjach:
Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska:
Na posiedzeniach tej komisji brałam udział w pracach komisji dotyczących następujących zagadnień :
Dotyczących spraw mieszkańców Dabrowa Górnicza takich jak:
1 Budowa chodnika na ulicach : Zachodnia, Modrzewiowa , Gródki, Trzebiesławicka w dzielnicy Trzebiesławice
2 Budowa kanalizacji deszczowej w ulicach : Zachodnia, Uczniowska, Modrzewiowa, Trzebiesławicka w dzielnicy Trzebiesławice
3 Utwardzenie i utrzymanie w należytym porządku dróg w Trzebiesławicach
4 Oświetlenia w ulicach : Gródki , Trzebiesławicka, Uczniowska , Zachodnia w Trzebiesławicach
5 W sprawie taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Czyniłam starania by stawka za wodę została obniżona , ponieważ uważałam, że w mieście Dąbrowa Górnicza cena za 1m3 wody jest za wysoka
6 W sprawie utrzymania czystości i porządku w gminie . Uważałam, że proponowana stawka za odbiór nieczystości stałych jest wygórowana i sugerowałam przyjęcie stawki nie odbiegającej od cen za wywóz nieczystości obowiązujący do tej pory.
7 Składałam wnioski dotyczące zorganizowania wizji lokalnej na terenie dzielnicy Trzebiesławice w sprawie : chodnika, zalewania posesji i stanu rowów przydrożnych.
8 W Komisji składałam wnioski do sporządzania planu budżetu Miasta Dąbrowa Górnicza.
Komisja Rozwoju i Promocji Miasta :
Na tej komisji poruszałam następujące problemy :
1 Sprawa użytkowania ścieżek rowerowych przez użytkowników guadów. Wniosek komisji
o wyznaczenie i rozeznanie miejsca, w którym można by stworzyć bazę dla quadów
2 Wnioskowałam o przedstawienie szacunkowych kosztów budowy chodnika dzielnicy Trzebiesławice na odcinku ulic : Zachodnia , Modrzewiowa, Gródki.
3 Brałam udział w dyskusji odnośnie planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic : Al. Piłsudskiego, Kasprzaka, Manifestu Lipcowego, Katowickiej ,Majakowskiego, , a drugi rejon ulic : Piłsudskiego, Manifestu Lipcowego, linii kolejowej PKP Dabrowa Górnicza Ząbkowice, Jaworzno Szczakowa dotyczącej zmiany uchwał z 2008 roku.
4 Przy opracowywaniu planu zagospodarowania przestrzennego miasta Dąbrowa Górnicza dla terenu Sikorka –Bugaj –Tucznawa interweniowałam w sprawie możliwości wprowadzenia zmian w planie na ulicy Grabowej i wypłaty odszkodowania mieszkańcom.
5 Na posiedzeniu komisji 4 marca 2013r. popierałam skargę skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach od mieszkańców na uchwałę Rady Miejskiej Nr XLIX/938/05 z dnia 30 listopada 2005r. w sprawie „ Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Dąbrowy Górniczej dla terenów położonych w dzielnicy Trzebiesławice w rejonie ulic : Zachodniej – Modrzewiowej – Gródki „ Druk Nr 50. Mieszkańcy domagają się stwierdzenia nieważności uchwały nie w całości tylko w części dotyczącej jednego zapisu tzn. zabudowa na tym terenie jest dopuszczona tylko poprzez zorganizowany proces inwestycyjny i tu uchwała jasno mówi,że należy przez to rozumieć inwestycje przez jednego inwestora składający się na nie mniej niż 15 budynków.
6 Na posiedzeniu komisji 10 czerwca 2013r. poruszyłam problem zalewania gospodarstw domowych na terenie dzielnicy Trzebiesławice , które przez szereg lat są zalewane w okresie obfitych opadów deszczowych. Pomimo moich starań by należycie rozwiązać problem zalewania posesji nie uzyskałam satysfakcjonującej odpowiedzi. Pan Prezydent tłumaczył , że na dzień dzisiejszy mamy potężne inwestycje , które mamy pozaczynane i zwykle tak jest w budżetowaniu, że najpierw trzeba pokończyć rzeczy te, które są rozpoczęte, i te na które mamy przeznaczone środki unijne. Ja wiem, ze to jest trudne , ja tez bym tym ludziom chętnie pomógł.
7 Problem kanalizacji deszczowej na terenie dzielnicy Trzebiesławice kontynuowałam na kolejnej komisji w dniu 24 czerwca 2013r. Na tej komisji prosiłam Pana Prezydent Zbigniewa Podrazę o podjęcie starań , aby sprawę kanalizacji deszczowej ująć w planie budżetu miasta na 2014 rok. Pan Prezydent odpowiedział , że na dzień dzisiejszy takiej możliwości nie ma, ale kiedy pojawia się możliwości finansowe i będą środki na kanalizację deszczową w dzielnicy Trzebiesławice to po prostu podejmiemy taką decyzję.
8 Na posiedzeniu komisji po przedstawieniu projektu uchwały dotyczącego przystąpienia do sporządzenia „ Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Dabrowa Górnicza dla przebiegu gazociągu wysokiego ciśnienia Swarzów – Tworzeń” .
W tej kwestii interesowały mnie sprawy odszkodowań dla właścicieli prywatnych działek , czy właściciele nieruchomości , przez , które będzie przebiegał ten gazociąg zostali poinformowani o tym fakcie skutecznie i co będzie, gdy właściciel nie wyrazi zgody na przeprowadzenie gazociągu na swojej posesji. Otrzymałam informację ,że właściciele działek uzyskają jednorazowe odszkodowanie za umożliwienie przeprowadzenia po jego terenie gazociągu. Natomiast za przesył gazu corocznie mieszkańcy będą otrzymywali odszkodowania, ale to już są ustalenia gazociągu. W kwesti nie wyrażenia zgody na przeprowadzenie gazociągu przez właścicieli , to ten gazociąg nie powstanie i musi nastąpić zmiana lokalizacji.
Uważałam, ze najpierw powinny być przeprowadzone uzgodnienia z właścicielami działek by przystąpić do opracowywania „ Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Dabrowa Górnicza dla przebiegu gazociągu wysokiego ciśnienia Swarzów – Tworzeń” , by zbędnie nie wydawać pieniędzy. W głosowaniu nad projektem uchwały byłam przeciwna. W czasie trwania posiedzenia komisji stawałam w interesie spraw dotyczących mieszkańców .
Komisja Oświaty i Wychowania
1 Komisja Oświaty i Wychowania pracowała nad uchwałą dotyczącą likwidacji ZSZ nr 6, Technikum nr 5 i przeniesienia ich do ZSZ Sztygarka. Prace nad ta uchwała trwały na posiedzeniach 26 styczeń 2011r, 2 luty 2011r i 16 luty 2011r. Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek , ja byłam przeciwna . 2 lutego 2011r. członkowie Komisji zostali poinformowani o zastrzeżeniach Sekcji Oświaty Zarządu Okręgu Śląskiego w Katowicach Związku Zawodowego Budowlani. Sprawa likwidacji była jeszcze rozpatrywana na komisji w dniu 16 lutego 2011r. Pomimo licznych moich uwag komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały większością 5 radnych za przy 4 radnych przeciwnych.
2 Na komisji 20 kwietnia 2011r. poruszyłam sprawę łączenia klasy IV i V w Szkole Podstawowej nr 35 w Trzebiesławicach. Skierowałam prośbę o nie stosowanie łączenia klas.
3 Komisja Oświaty i Wychowania wyznaczyła mnie do uczestnictwa w komisji przeprowadzającej konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 35 w Dąbrowie Górniczej – Trzebiesławicach.
4 Na posiedzeniu komisji 28 września 2011r. został poruszony temat remontu sali lekcyjnej w Szkole Podstawowej nr 35 w Dąbrowie Górniczej –Trzebiesławicach. Wniosek o remont złożyłam w miesiącu wrześniu . Pani Prezydent Iwona Krupa przychyliła się do wniosku i zapewniła , że sprawa zostanie zrealizowana.
Przy okazji omawiania tematu remontu sali , zapytałam o termomodernizacje szkoły. Zastępca Prezydenta Pani Iwona Krupa powiedziała , że w tej chwili trudno jest określić , kiedy nastąpi termomodernizacja.
5 Na komisji 15 maja 2012r. w punkcie priorytety budżetowe poparłam wskazówki dotyczące termomodernizacji placówek oświatowych i poprosiłam o wcześniejsze wykonanie boiska do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej nr 35 w Dąbrowie Górniczej –Trzebiesławicach.
Po krótkiej dyskusji komisja sprecyzowała wskazówki do budżetu miasta , gdzie w punkcie 4 ujęto : uporządkowanie terenu wokół SP nr 31 i SP nr 35., a punkcie 5 remonty przyszkolnych obiektów sportowych SP nr 8, SP nr 11 i SP nr 35. Termomodernizacja szkół , a szczególności SP nr 20, SP nr 21 , SP nr 35 , Zespół Szkół Sportowych i Gimnazjum nr 10.
6 Na komisji w sierpniu 2012r.na prośbę mieszkańców wnioskowałam o zatrudnienie w Świetlicy Środowiskowej w dzielnicy Trzebiesławice instruktora do prowadzenia zajęć tanecznych.
7 W dniu 12 grudnia 2012r. zapytałam czy w czasie komisji wyjazdowej do przedszkoli na tereny zielone , komisja uda się również do przedszkola w dzielnicy Trzebiesławice. Pani przewodnicząca udzieliła mi dopowiedzi, że komisja odwiedzi również przedszkole w Trzebiesławicach.
8 W dniu 23 stycznia 2013r komisja opiniowała projekt uchwały dotyczącej budżetu partycypacyjnego, gdzie kwota startowa wynosi 30 000 zł plus kwota na jednego mieszkańca.
W związku z wypowiedzią przewodniczącej komisji, że taki podział jest sprawiedliwy , ja zgłosiłam zastrzeżenie , że w przypadku dzielnic na terenach zielonych, gdzie jest małe zaludnienie , przewidywana kwota dopłaty od osoby jest bardzo niska , natomiast zapotrzebowanie jest duże. Zapytałam czy dla tych terenów nie można by zastosować innego rozliczenia zwiększającego kwotę .
9 Podczas komisji w dniu 15 maja 2013r. w punkcie : wnioski do budżetu miasta , zwróciłam się z prośbą o wskazanie szkoły i przedszkola w Trzebiesławicach w zakresie termomodernizacji i wymiany centralnego ogrzewania. Zgłosiłam ,że rodzice dzieci uczęszczających do szkoły i przedszkola oraz mieszkańcy chcieliby na terenie szkoły mieć boisko trawiaste , ale w centralnej części placu szkolnego jest szambo. Zwróciłam się z prośbą o wykonanie projektu zagospodarowania całego terenu. Komisja sprecyzowała priorytety budżetowe i sformułowała wniosek do Prezydenta Miasta o zabezpieczenie środków na 2014rok. W punkcie 5 termomodernizacja i remont szkół miedzy innymi ujęto szkołę nr 35 w Dąbrowie Górniczej –Trzebiesławicach.
10 Komisja Oświaty i Wychowania wyznaczyła mnie do uczestnictwa w komisji przeprowadzającej konkurs na stanowisko dyrektora Przedszkola nr 6 w Dąbrowie Górniczej .
11 Podczas komisji w dniu 7 maja 2014r., gdzie były omawiane priorytety budżetowe na 2015 rok , zgłosiłam prośbę o termomodernizację wraz z wymianą centralnego ogrzewaniem i remont schodów w Szkole Podstawowej nr 35 w Trzebiesławicach. Komisja opracowała wskazówki do budżetu i w punkcie 4 ujęła SP 35 centralne ogrzewanie i remont schodów.